Prevence a důležitost dentální hygieny

V praxi se klade nejvyšší důraz na prevenci. Prevence je v celém procesu zabránění vzniku patologických procesů naprosto nejvýznamnější. Zvláštní význam má prevence u dětí a těhotných žen.
Největším nepřítelem pro každý chrup je přítomnost bakteriálního plaku. Dědičnost se projevuje pouze ve velikosti, tvaru a postavení zubů. Kazivost ani parodontální onemocnění se nedědí. Veškeré patologické procesy, zánětem dásní a kazem počínaje až po těžké záněty parodontu jsou až na výjimky důsledkem přítomnosti bakteriálního plaku. Čistý zub neonemocní!Pokud vám krvácí dáseň během čištění zubů nebo máte nějaké "viklavé zuby", jistě trpíte paradontózou. Paradontóza je v naší populaci velmi rozšířená nemoc, lidmi velice podceňována a nejméně ošetřovaná. Paradontóza je často nebolestivá a pomalu se šiří. Většinou jsou její následky patrné pro pacienta jen v pozdním stadiu,kdy je na léčbu onemocnění pozdě.

Trvalá výchova veřejnosti ke správné ústní hygieně je ve stomatologii vůbec největší službou, kterou právě lékař nebo dentální hygienistka poskytuje." 

Při léčbě zánětu dásní potažmo parodontózy provádí lékař či dentální hygienistka opakovaně terapeutickou a kontrolní hygienickou instruktáž, odstranění zubního kamene ,abrazivní čištění zubů a vede pacienty k dlouhodobě předvídatelnému stavu měkkých tkání dutiny ústní. Náplní naší práce je vést své pacienty k dlouhodobě stabilnímu, čistému a zdravému stavu chrupu.

Komplexní péče u dentální hygienistky je zaměřena nejen na samotné čištění zubů kartáčkem, ale zejména na účinné čištění mezizubních prostor mezizubními kartáčky, jelikož právě v těchto prostorech nepřístupných zraku se shromažďuje největší množství zbytků jídel a bakterií a vznikají zde nejčastější patologické procesy jako jsou zubní kaz a zánět dásní a poté parodontóza. Pravidelné každoroční návštěvy u dentální hygienistky Vám výrazně prodlouží setrvání Vašich vlastních zubů v dutině ústní a oddálí nutnost nahrazovat chrup umělými náhradami.